Գրաֆիկական դիզայնի մասին 5 տարածված լեգենդներ
Լոգոներն կարևոր գրաֆիկական դիզայնի տարրեր են ցանկացած բիզնեսի համար։ Դրանք դառնում են ձեր ընկերության խորհրդանիշը, որի միջոցով մարդիկ սկսում են կապել ձեր բրենդի արժեքները և այն, ինչ դուք առաջարկում եք։ Պետք է միայն նայել Nike-ի «սվուշը» և «Just Do It»-ը կամ McDonald's-ի ոսկե «M»-ը՝ տեսնելու այս երևույթը գործողության մեջ։ Գրաֆիկական դիզայնը միայն լոգոներ ստեղծելու մասին չէ։
Գրաֆիկական դիզայնը վիզուալ պարունակություն ստեղծելու արվեստ է՝ հաղորդելու որոշակի հաղորդագրություն։ Սա կարելի է կիրառել լայն տեսականի մեդիաների վրա՝ լինի դա պաստառներ, ամսագրերի թերթեր, ալբոմի շապիկներ, ինֆոգրաֆիկա, բրենդային ներկայաց presentationsները՝ ցանկը շարունակվում է։ Դիզայնի խորհուրդ՝ օգտագործեք ձեր լոգոն որպես սկզբնակետ՝ տեղեկացնելու ձեր բրենդային կիթի մնացած մասերը, ներառյալ գույների պալիտրան և տպագիր տառատեսակները։ Դրանք պետք է պահպանեն համատեղելիություն ձեր բոլոր բրենդային տարրերում՝ ստեղծելով միասնական տեսք։
2. Գրաֆիկական դիզայնը միայն տպագրության մեդիայի համար է
2018 թվականին գրաֆիկական դիզայնը ներառում է թվային մեդիաների լայն տեսականի, և, հավանաբար, դա ավելի հաճախ է կիրառվում, քան տպագիր մեդիան։ Սա ընդգրկում է կայքերի բեներներ, սոցիալական մեդիայի գրաֆիկա և էլ. փոստով ուղարկվող նորություններ։ Շատ գրաֆիկական դիզայներներ նկատում են, որ իրենց դերերը հիմա հաճախ համընկնում են վեբ և UX (օգտագործողի փորձի դիզայն), բովանդակության ստեղծման և սոցիալական մեդիայի հետ։
Դիզայնի խորհուրդ՝ անկախ նրանից, թե դա YouTube-ի ալիքի արվեստն է, էլ. փոստի գլխագիրները, Facebook-ի պատկերը կամ բլոգի բեներները, յուրաքանչյուր վեբ կամ սոցիալական մեդիայի հարթակ օգտագործում է տարբեր չափերի բեներներ։
Բառարանական չափերով տաղավարների օգտագործումը օգտակար է՝ համոզվելու, որ ձեր դիզայնը կատարյալ կհամապատասխանի և կխուսափի պիկսելացված բեներներից։
Greyscale Photo Masculine Fitness Facebook Cover՝ տաղավարի թաղամասը Facebook-ի պատկերի համար կատարյալ չափ է, որը կարող է օգտագործվել ձեր բրենդի Facebook էջի կամ խմբի համար։ Երկու պարզ բաժինների մեջ բաժանված, դուք հեշտությամբ կարող եք փոխարինել պատկերներն ու բրենդային տեղեկատվությունը ձեր սեփականով՝ կատարյալ հավասարակշռված Facebook բեներ ստեղծելու համար։
3. Գրաֆիկական դիզայնի համար անհրաժեշտ են ֆանտազիա գործիքներ
Շատ պրոֆեսիոնալ գրաֆիկական դիզայներներ օգտագործում են բարդ դիզայնի ծրագրեր և պլանշետներ՝ ստիլուսներով՝ ազատ ձեռագիր դիզայնի տարրեր ստեղծելու համար։ Քանի որ այս ռեսուրսները դիզայներներին ավելի շատ ազատություն են տալիս իրենց դիզայնների մեջ, դրանք բավականին թանկ են և տարիներ կարող են պահանջել՝ լիովին տիրապետելու համար։
Բարի լուրն այն է, որ միջին մարդը չի պետք է ներդնի այս թանկ գործիքները՝ գրաֆիկական դիզայնի տարրեր ստեղծելու համար։ Դիզայնի խորհուրդ՝ շուկայի վրա կան բազմաթիվ անվճար դիզայնի գործիքներ (ներառյալ Canva), որոնք դարձնում են գրաֆիկական դիզայնը հեշտ ու հասանելի։ Այս գործիքները օգտագործելը յուրաքանչյուր բրենդային նյութի համար կօգնի ձեր բրենդին բարձր մակարդակի և պրոֆեսիոնալ տեսք հաղորդելու։
4. Գրաֆիկական դիզայնը միայն ճիշտ տառատեսակ ընտրելու մասին է
Տառատեսակների ճիշտ դասավորությունը գեղեցիկ դիզայններ ստեղծելու հիմնական տարրերից մեկն է։ Այնուամենայնիվ, սա պարզապես լավ տեսք ունեցող տառատեսակ ընտրելու մասին չէ։ Դուք պետք է հաշվի առնեք, թե որն է այն տառատեսակը, որը համապատասխանում է ձեր բրենդի հաղորդագրությանը, արժեքներին և թիրախային լսարանին։
Օրինակ, ծիածանային ձեռագիր տառատեսակը համապատասխանում է այն բրենդներին, որոնք ունեն ավանդական զգացում, մինչդեռ հաստ սանս-սերֆ տառատեսակները ավելի ժամանակակից են։ Այլ նկատառումները ներառում են էջի վրա տառատեսակների համադրությունը, տեքստի չափը և խտությունը, տառերի միջև տարածությունը և տառի գույնը։
Այնուամենայնիվ, տպագրությունը ոչ միակ բանը չէ, որ պետք է հաշվի առնել գրաֆիկական դիզայնի դեպքում։ Դա տեքստի և էջի այլ տարրերի՝ պատկերների, գրաֆիկայի, ձևերի, գծերի, շրջանակների և սպիտակ տարածության միջև փոխազդեցության մասին է։ Հզոր դիզայն ստեղծելու համար այս բոլոր տարրերը պետք է աշխատեն միասին՝ կատարյալ համադրությամբ։
Դիզայնի խորհուրդ՝ լավ գաղափար է տեքստը դնել որպես վերջին տարր, որ դուք ավելացնում եք ձեր դիզայնում, որպեսզի համոզվեք, որ ձեր տպագրությունը համընկնում է ընդհանուր դիզայնի հետ։
5.Գրաֆիկական դիզայնը տեսողական միտումներ հետևելու մասին է
Ինչպես ցանկացած ստեղծագործական արդյունաբերությունում, գրաֆիկական դիզայնի աշխարհում միտումները արագ փոփոխվում են։ 2018 թվականին բոլորը խոսում էին ձեռագիր տառատեսակների, պաստելի գույների և կառուցվածքների մասին։ Շատ հավանական է, որ 2019 թվականին նոր տեսողական միտումներ կհայտնվեն։
Գրաֆիկական դիզայներների գործն է մնալ այս միտումների ընթացքի մեջ, բայց դրանց՝ խոնարհ չլինելը։ Այդ նույնը վերաբերում է նաև սկսնակներին, ովքեր ստեղծում են գրաֆիկական դիզայնի տարրեր իրենց բիզնեսի համար։
Միտումները կարող են հետաքրքիր լինել և կարելի է դրանք ինտեգրել ձեր դիզայններում, բայց դրանք չեն պետք է դառնան հիմնական ուշադրության կենտրոնում։ Դիզայնները, որոնք ներառում են անցողիկ միտումներ, արագ կարող են դառնալ հնացած մի քանի ամիս անց, ինչը նշանակում է, որ դրանք այլևս ուժեղ ազդեցություն չեն ունենա իրենց լսարանի վրա։
Դիզայնի խորհուրդ՝ գրաֆիկական դիզայնի նյութերի համար, որոնք օգտագործվելու են միայն որոշ ժամանակ (օրինակ՝ սոցիալական մեդիայի գրաֆիկա կամ միջոցառումների հրավիրաշերտեր), նորմալ է նոր միտումներով խաղալը։ Բայց այնպիսի տարրերի համար, որոնք անժամանակորեն օգտագործվելու են, ինչպես ձեր բրենդի լոգոն, լավ գաղափար է կառչել անժամանակ դիզայնի տարրերից։

5 распространенных мифов о графическом дизайне
Логотипы — важный элемент графического дизайна для любого бизнеса. Они становятся символом вашей компании, через который люди начинают ассоциировать ваши ценности бренда и то, что вы предлагаете. Достаточно взглянуть на Nike с его «свушем» и «Just Do It» или на золотую «М» McDonald's, чтобы увидеть, как это работает.
Однако графический дизайн — это не только создание логотипов. Графический дизайн — это искусство создания визуального контента для передачи определенного сообщения. Это можно применить к множеству различных медиаформатов — будь то плакаты, страницы журналов, обложки альбомов, инфографика, бренд-презентации — список можно продолжать!
Совет по дизайну: Используйте логотип как отправную точку для создания остальной части вашего бренд-кита, включая палитру цветов и шрифты. Они должны быть согласованы во всех элементах вашего бренда, создавая единый образ.
2. Графический дизайн — это только для печатных медиа
В 2018 году графический дизайн охватывает широкий спектр цифровых медиаформатов, возможно, даже более часто используется, чем печатные медиа. Это включает в себя баннеры для сайтов, графику для социальных сетей и рассылки по электронной почте.
Многие графические дизайнеры отмечают, что их роли теперь часто пересекаются с веб-дизайном и UX (пользовательским опытом), созданием контента и социальными сетями.
Совет по дизайну: Независимо от того, идет ли речь о графике для канала YouTube, заголовках для электронной почты, обложках Facebook или баннерах для блога, каждая платформа в интернете или в социальных сетях использует баннеры разных размеров.
Использование шаблонов с правильными размерами помогает убедиться, что ваш дизайн будет идеально подходить и избегать пикселизации баннеров.
3. Для графического дизайна нужны сложные инструменты
Многие профессиональные графические дизайнеры используют сложные программы для дизайна и планшеты со стилусами для создания элементов свободного рисунка. Хотя эти ресурсы предоставляют дизайнерам больше свободы в их работе, они могут быть довольно дорогими и требовать много лет для полного освоения. Хорошая новость заключается в том, что обычному человеку не нужно инвестировать в эти дорогие инструменты для создания графических элементов дизайна.
Совет по дизайну: На рынке существует много бесплатных инструментов для дизайна (включая Canva), которые делают графический дизайн простым и доступным. Использование этих инструментов для создания любых материалов для вашего бренда поможет придать вашему бренду высокий и профессиональный вид.
4. Графический дизайн — это только выбор правильного шрифта
Правильная компоновка шрифтов — это один из ключевых элементов создания красивых дизайнов. Однако это не просто о том, чтобы выбрать шрифт, который хорошо выглядит. Вы должны учитывать, какой шрифт подходит для сообщения вашего бренда, его ценностей и целевой аудитории.
Например, курсивные шрифты обычно подходят брендам с традиционным стилем, в то время как жирные шрифты без засечек — более современные. Другими важными аспектами являются сочетание шрифтов на странице, размер и жирность текста, расстояние между буквами и цвет текста.
Тем не менее, типографика — это не единственное, что нужно учитывать в графическом дизайне. Все дело в взаимодействии текста с другими элементами на странице, включая изображения, графику, формы, линии, рамки и пустое пространство. Чтобы создать мощный дизайн, все эти элементы должны работать вместе в идеальной гармонии.
Совет по дизайну: Хорошая идея — добавить текст в качестве последнего элемента в ваш дизайн, чтобы убедиться, что ваша типографика соответствует общему дизайну.
5.Графический дизайн — это следование визуальным трендам
Как и в любой творческой индустрии, тренды в графическом дизайне быстро приходят и уходят. В 2018 году популярны были рукописные шрифты, пастельные цвета и текстуры. Очень вероятно, что в 2019 году появятся новые визуальные тренды.
Задача графических дизайнеров — следить за этими трендами, но не быть их рабом. То же самое касается и новичков, которые создают графические элементы дизайна для своего бизнеса.
Тренды могут быть интересными для внедрения в ваши дизайны, но они не должны быть основным фокусом. Дизайны, включающие мимолетные тренды, могут быстро стать устаревшими через несколько месяцев, что означает, что они больше не окажут сильного воздействия на свою аудиторию.
Совет по дизайну: Для графических материалов, которые будут использоваться только ограниченное время (например, графика для социальных сетей или приглашения на мероприятия), вполне можно поиграть с новыми трендами. Однако для материалов, которые будут использоваться долго, таких как логотип вашего бренда, лучше придерживаться вне времени элементов дизайна.