Ի՞նչ է գրաֆիկ դիզայնը
Գրաֆիկական դիզայնը արհեստ է, որտեղ մասնագետները ստեղծում են տեսողական բովանդակություն՝ հաղորդագրություններ հաղորդելու համար: Վիզուալ հիերարխիայի և էջի դասավորության տեխնիկան կիրառելով՝ դիզայներներն օգտագործում են պատկերները և նկարները՝ բավարարելու օգտատերերի հատուկ կարիքները և կենտրոնանում են ինտերակտիվ ձևավորումներում տարրերի ցուցադրման տրամաբանության վրա՝ օգտվողի փորձը օպտիմալացնելու համար
Գրաֆիկական դիզայնը հնագույն արհեստ է, որը սկիզբ է առնում եգիպտական հիերոգլիֆներից մինչև առնվազն 17000 տարվա քարանձավային նկարներ: Դա տերմին է, որը ծագել է 1920-ականների տպագիր արդյունաբերությունից: Այն շարունակում է ընդգրկել մի շարք միջոցառումներ, ներառյալ լոգոյի ստեղծումը: Գրաֆիկական դիզայնն այս առումով վերաբերում է էսթետիկ գրավչությանը և մարքեթինգին: Գրաֆիկական դիզայներները գրավում են դիտողներին՝ օգտագործելով պատկերներ, գույներ և տպագրություն: Այնուամենայնիվ, օգտատերերի փորձի (UX) նախագծման մեջ աշխատող գրաֆիկական դիզայներները պետք է հիմնավորեն ոճային ընտրությունները, որոնք վերաբերում են, ասենք, պատկերների տեղանքին և տառատեսակին մարդակենտրոն մոտեցմամբ: Դա նշանակում է, որ դուք պետք է կենտրոնանաք և ձգտեք առավելագույնս թիրախավորեք կոնկրետ օգտատերերի:
Գրաֆիկական դիզայնը էմոցիոնալ դիզայն է
Որպես գրաֆիկական դիզայներ, դուք պետք է հստակ պատկերացնեք գունային տեսությունը և որքան կարևոր է գունային սխեմայի ճիշտ ընտրությունը: Գույնի ընտրությունը պետք է արտացոլի ոչ միայն կազմակերպությանը (օրինակ՝ կապույտը համապատասխանում է բանկային ծառայություններին), այլ նաև օգտատերերի ակնկալիքներին (օրինակ՝ կարմիրը՝ ազդանշանների համար, կանաչը՝ ծանուցումների շարունակման համար): Դուք պետք է նախագծեք՝ հաշվի առնելով, թե ինչպես են տարրերը համապատասխանում տոնին (օրինակ՝ sans-serif տառատեսակներ՝ հուզմունքի կամ երջանկության համար): Դուք նաև պետք է նախագծեք ընդհանուր էֆեկտի համար և նշեք, թե ինչպես եք ձևավորում օգտատերերի զգացմունքները: Հաշվի առնելով օգտագործողի հոգեբանությունը՝ կարևոր է կենտրոնանալ գրաֆիկական դիզայնի հատկապես ծանրակշիռ նկատառումների վրա, մասնավորապես՝
- Սիմետրիայի և բալանսի
- Երրորդների կանոնը (այսինքն՝ ինչպես են օգտատերերի աչքերը ճանաչում լավ դասավորությունը)
- Pattern-ի
- Տպագրությանն (ընդգրկում է ամեն ինչ՝ տառատեսակի ընտրությունից մինչև վերնագրի ծավալը)
- Օգտատիրոջ ընկալում (կապված գույնի օգտագործման հետ, օրինակ՝ կարմիրը որպես ահազանգ կամ, որոշ արևելյան մշակույթներում, բախտի ազդանշան)
Դուք պետք է ապահովեք, որ գեղեցկությունն ու օգտագործելիությունը ձեռք ձեռքի տված լինեն: Ձեր տեսողական բովանդակությունը արագորեն կորոշի ձեր դիզայնի ճակատագիրը, այնպես որ համոզվեք, որ չանտեսեք ամենափոքր գործոնը, որը կարող է վանել օգտատերերին:

Что такое графический дизайн?
Графический дизайн — это ремесло, в котором профессионалы создают визуальный контент для передачи сообщений. Используя методы визуальной иерархии и макета страницы, дизайнеры используют изображения и картинки для удовлетворения конкретных потребностей пользователей и сосредотачиваются на логике отображения элементов в интерактивных проектах для оптимизации взаимодействия с пользователем.
Графический дизайн — это древнее ремесло, которое восходит к египетским иероглифам и наскальным рисункам возрастом не менее 17 000 лет. Этот термин возник в полиграфической промышленности 1920-х годов. Он продолжает охватывать ряд мероприятий, включая создание логотипов. Графический дизайн в этом смысле – это эстетическая привлекательность и маркетинг. Графические дизайнеры привлекают зрителей, используя изображения, цвета и типографику. Однако графические дизайнеры, работающие над дизайном пользовательского интерфейса (UX), должны обосновывать стилистический выбор, скажем, в отношении размещения изображений и шрифта, используя человекоориентированный подход. Это означает, что вам нужно сосредоточиться и постараться как можно больше ориентироваться на конкретных пользователей.
Графический дизайн – это эмоциональный дизайн.
Как графический дизайнер, вы должны иметь четкое представление о теории цвета и о том, насколько важно выбрать правильную цветовую схему. Выбор цвета должен отражать не только организацию (например, синий соответствует банковским услугам), но и ожидания пользователя (например, красный — для предупреждений, зеленый — для продолжающихся уведомлений). При проектировании следует учитывать, насколько элементы соответствуют тону (например, шрифты без засечек для волнения или счастья). Вам также необходимо спроектировать общий эффект и указать, как вы формируете эмоции пользователей. Учитывая психологию пользователя, важно сосредоточиться на наиболее важных аспектах графического дизайна, а именно:
- Симметрия и баланс Правило третей (т. е. то, как глаза пользователей распознают хороший макет)
- Типографика узора (охватывает все, от выбора шрифта до размера заголовка)
- Шаблон
- Восприятие пользователя (связано с использованием цвета, например красного в качестве предупреждения или, в некоторых восточных культурах) , удача) сигнал)
Вы должны убедиться, что красота и удобство использования идут рука об руку. Ваш визуальный контент быстро решит судьбу вашего дизайна, поэтому убедитесь, что вы не упускаете из виду ни малейшего фактора, который может отпугнуть пользователей.